PEL Refrigerator Glass Door PRGD 6460
₨104,899 Original price was: ₨104,899.₨96,500Current price is: ₨96,500.
PEL Refrigerator Curved Glass Door PRCGD 2550
₨114,899 Original price was: ₨114,899.₨102,500Current price is: ₨102,500.
PEL Refrigerator Glass Door PRGD 21860
₨114,899 Original price was: ₨114,899.₨102,500Current price is: ₨102,500.
- High speed fan feature keeps your food cool all day long.
- Designed with material that keeps your food safe and protected.
- A unique LUMI Fresh technology that uses light to keep your vegetables always fresh.
- This unique feature keeps your refrigerator fresh and free from unpleasant smells.
- Purest Copper Inside Condenser improves refrigeration process and its life.
- An advanced feature that makes ice instantly in just 25 minutes.
Out of stock
18
People watching this product now!
Category: Refrigerators
Brand: PEL
Description
| SPECIFICATION | PRGD 21860 |
|---|---|
| Total | 354 Liters |
| INTERNAL CAPACITY | |
| Freezer | 113 Liters |
| Refrigerator | 241 Liters |
| PERFORMANCE | |
| Voltage/Frequency | 220/50 Volts/Hz |
| Power Consumption | 147 Watt |
| Current Consumption | 0.80 Ampere |
| Start Rating (Cooling) | 4 Star |
| Climate Class | Tropical |
| GENERAL FEATURES | |
| Defrosting – Freezer | Manual |
| Defrosting – Refrigerator | Manual |
| Temperature Control (Adjustable) | Mechanical |
| Crispo Tray | Yes |
| Humidity Controller | No |
| Interior Light | LED |
| Refrigerant | R600a |
| Evaporator | Tube on Sheet |
| Child Lock with Key | – |
| Shelves Type | Wire Type |
| Condenser (Ins.) | Natural Draft |
| DIMENSIONS | |
| Height | 1610 mm |
| Width | 662 mm |
| Depth | 540 mm |
| WEIGHT | |
| Net Weight | 64 kg |
| Gross Weight | 73 kg |
Additional information
| Brand | PEL |
|---|
Shipping & Delivery
