PEL Life Pro Refrigerator PRLP 2200
₨69,999 Original price was: ₨69,999.₨63,900Current price is: ₨63,900.
PEL Life Pro Refrigerator PRLP 2550
₨82,999 Original price was: ₨82,999.₨75,900Current price is: ₨75,900.
PEL Life Pro Refrigerator PRLP 2350
₨79,999 Original price was: ₨79,999.₨72,900Current price is: ₨72,900.
- Food friendly cabinet that gives you ample space.
- Purest Copper Inside Condenser prevents rust and enhances cooling performance.
- An advanced feature that makes ice instantly in just 25 minutes.
- Rapid cooling designed especially for Pakistan’s environment
Out of stock
16
People watching this product now!
Category: Refrigerators
Brand: PEL
Description
| SPECIFICATION | PRLP 2350 |
|---|---|
| Total | 233 Liters |
| INTERNAL CAPACITY | |
| Freezer | 85 Liters |
| Refrigerator | 148 Liters |
| PERFORMANCE | |
| Voltage/Frequency | 220/50 Volts/Hz |
| Power Consumption | 130 Watt |
| Current Consumption | 0.90 Ampere |
| Start Rating (Cooling) | 4 Star |
| Climate Class | Tropical |
| GENERAL FEATURES | |
| Defrosting – Freezer | Manual |
| Defrosting – Refrigerator | Manual |
| Temperature Control (Adjustable) | Mechanical |
| Crispo Tray | Yes |
| Humidity Controller | – |
| Interior Light | LED |
| Refrigerant | R-134a |
| Evaporator | D.Roll Bond |
| Child Lock with Key | Available |
| Shelves Type | Wire Type |
| Condenser (Ins.) | Natural Draft |
| DIMENSIONS | |
| Height | 1400 mm |
| Width | 540 mm |
| Depth | 471 mm |
| WEIGHT | |
| Net Weight | 46 kg |
| Gross Weight | 54 kg |
Additional information
| Brand | PEL |
|---|
Shipping & Delivery
