PEL Life Pro Refrigerator PRLP 6360
₨89,999 Original price was: ₨89,999.₨83,900Current price is: ₨83,900.
PEL Life Pro Refrigerator PRLP 21860Â
₨99,999 Original price was: ₨99,999.₨91,900Current price is: ₨91,900.
PEL Life Pro Refrigerator PRLP 6460
₨94,999 Original price was: ₨94,999.₨86,900Current price is: ₨86,900.
- Food friendly cabinet that gives you ample space.
- Purest Copper Inside Condenser prevents rust and enhances cooling performance.
- An advanced feature that makes ice instantly in just 25 minutes.
- Rapid cooling designed especially for Pakistan’s environment
Out of stock
15
People watching this product now!
Category: Refrigerators
Brand: PEL
Description
| SPECIFICATION | PRLP 6460 |
|---|---|
| Total | 334 Liters |
| INTERNAL CAPACITY | |
| Freezer | 90 Liters |
| Refrigerator | 244 Liters |
| PERFORMANCE | |
| Voltage/Frequency | 220/50 Volts/Hz |
| Power Consumption | 147 Watt |
| Current Consumption | 0.80 Ampere |
| Start Rating (Cooling) | 4 Star |
| Climate Class | Tropical |
| GENERAL FEATURES | |
| Defrosting – Freezer | Manual |
| Defrosting – Refrigerator | Manual |
| Temperature Control (Adjustable) | Mechanical |
| Crispo Tray | Yes |
| Humidity Controller | Yes |
| Interior Light | LED |
| Refrigerant | R600a |
| Evaporator | Tube on Sheet |
| Child Lock with Key | Available |
| Shelves Type | Wire Type |
| Condenser (Ins.) | Natural Draft |
| DIMENSIONS | |
| Height | 1660 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 540 mm |
| WEIGHT | |
| Net Weight | 55 kg |
| Gross Weight | 63 kg |
Additional information
| Brand | PEL |
|---|
Shipping & Delivery
