Dawlance Refrigerator 9193 WB Avante GD
₨125,000 Original price was: ₨125,000.₨106,000Current price is: ₨106,000.
Dawlance Refrigerator 9178 WB Avante+ Cloud White
₨119,999 Original price was: ₨119,999.₨102,000Current price is: ₨102,000.
Dawlance Refrigerator 9173 WB Avante+ Cloud White
₨109,999 Original price was: ₨109,999.₨96,000Current price is: ₨96,000.
- Nature Lock Technology
- Keeps fruits and vegetables fresh for up to 20 days.
- Vitamin Fresh Technology
- Preserves maximum level of Vitamin A and C in fruits and vegetables while ensuring health and immunity of your family
11
People watching this product now!
Category: Refrigerators
Brand: Dawlance
Description
Technology Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Inverter Technology | Yes |
| Nature Lock Technology | Keeps fruits & vegetables fresh up to 20 days |
| Vitamin Fresh Technology | Preserves maximum Vitamin A & C for health and immunity |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Design & Outlook
| Feature | Details |
|---|---|
| Product Color | Cloud White |
| Touch Display | Yes |
| Freezer Position | Top |
| Handle Material | Plastic |
| Type of Handle | Hidden Handle |
Interior Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Shelf Type | Glass |
| Power Cool Fan | Yes |
| Door LED Light (Freezer) | LED on Side Walls |
| Total Shelves | 5 |
| Refrigerator Door Pockets | 5 |
| Freezer Door Pockets | 2 |
| Number of Crispers | 2 |
| Ice Tray | Icebox (12 pcs) |
| Egg Tray | 2 |
Energy Information
| Feature | Details |
|---|---|
| Energy Class | A++ |
| Climate Class | T |
| Voltage | 230 V |
Dimensions & Weight
| Measurement | Value |
|---|---|
| Width | 77.6 cm (30.55 in) |
| Depth | 65.2 cm (25.67 in) |
| Height | 177 cm (69.69 in) |
Additional information
| Brand | Dawlance |
|---|
Shipping & Delivery
