Dawlance 1.5 Ton Inverter Split AC Hyper T3 Home Whiz
₨169,800 Original price was: ₨169,800.₨160,000Current price is: ₨160,000.
Dawlance 1.5 Ton Inverter Split AC Dual Pro T3 30
₨170,000 Original price was: ₨170,000.₨160,000Current price is: ₨160,000.
Dawlance 1 Ton Inverter Split AC Dual Pro T3 15
₨129,800 Original price was: ₨129,800.₨120,000Current price is: ₨120,000.
- R32 Refrigerant
- Self Cleaning
- I-Feel Technology
- Jet Cool
- Gold Fin Protection
- Silent & Sleep Mode
- Auto Restart & Auto Swing
- 24-Hour Timer
- 2 High Density Filters
15
People watching this product now!
Category: Air Conditioners
Brand: Dawlance
Description
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Dawlance |
| Model | Dual Pro T3 Inverter 15 |
| Type | Inverter Mono Split AC |
| Compressor | T3 Compressor |
| Refrigerant | R32 |
| Indoor Unit Fan Motor | DC |
| Outdoor Unit Fan Motor | DC |
| Cooling Running Current | 7.00 A |
| Heating Running Current | 5.5 A |
| Heating Energy Efficiency | 3.75 W/W |
| Heating Energy Rating | A |
| Minimum Energy Mode | Yes |
| Cooling Outdoor Temperature Range | 18°C – 48°C |
| Heating Outdoor Temperature Range | -6°C – 18°C |
| I-Feel Technology | Yes |
| Self Cleaning | Yes |
| Auto Swing | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| 24 Hour Timer | Yes |
| Jet Cool | Yes |
| Silent Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Reversible (Heat & Cool) | Yes |
| Condenser Fin Coating | Yes |
| Evaporator Fin Coating | Gold Fin |
| Gold Fin Protection | Yes |
| Air Filters | 2 High Density Filters |
Additional information
| Brand | Dawlance |
|---|
Shipping & Delivery
