Dyson Airwrap i.d.™ Multi-Styler and Dryer Curly+Coily (Jasper Plum) HS08
₨180,000
Special edition Jasper Plum colorway includes Presentation case.
Perfect curls at the touch of a button. A faster, easier way to achieve long lasting curls^ with no heat damage.
The first connected multi-styler to intelligently adapt heat, airflow and timings to your hair type.
Includes new Conical Airwrap™ barrel and Wave+Curl diffuser, for enhanced styling.
Airwrap™ technology, with 6-in-1 versatility. Dry, curl, wave, shape, stretch and diffuse.
Bluetooth® wireless technology, to connect to the MyDyson™ app. Where you can create your hair profile, for an automated style sequence, tailored to you.
Includes two new attachments:
Conical Airwrap™ barrel with tapered tip. Styles closer to the root, for tighter curls.⁵ While maintaining volume and bounce.
Wave+Curl diffuser. One attachment, two modes. With less frizz³. Dome mode enhances and defines natural waves or curls. Diffuse mode adds volume at the root, for more texture.²
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Product name | Dyson Airwrap i.d. multi-styler and dryer |
| Weight | 1.4 lb |
| Power | 1,300 W |
| Voltage | 120 V |
| Power / Heat settings | 3 heat, 3 speed |
| Heat settings | 3 heat, 3 speed |
| Negative ions | Helps reduce static |
| Intelligent heat control | Measures air temperature over 40 times per second to prevent heat damage |
| Air flow | 13.5 l/s |
| Cable length | 8.5 ft |
| Height | 10.7 in |
| Length | 1.6 in |
| Width | 1.9 in |
| Brand | Dyson |
|---|
