PEL Refrigerator Glass Door PRGD 2000
₨71,899 Original price was: ₨71,899.₨67,500Current price is: ₨67,500.
PEL Refrigerator Glass Door PRGD 2350
₨86,899 Original price was: ₨86,899.₨80,500Current price is: ₨80,500.
PEL Refrigerator Glass Door PRGD 2200
₨75,899 Original price was: ₨75,899.₨71,500Current price is: ₨71,500.
- High speed fan feature keeps your food cool all day long.
- Designed with material that keeps your food safe and protected.
- A unique LUMI Fresh technology that uses light to keep your vegetables always fresh.
- This unique feature keeps your refrigerator fresh and free from unpleasant smells.
- Purest Copper Inside Condenser improves refrigeration process and its life.
- An advanced feature that makes ice instantly in just 25 minutes.
Out of stock
10
People watching this product now!
Category: Refrigerators
Brand: PEL
Description
| SPECIFICATION | PRGDÂ 2200 |
|---|---|
| Total | 194 Liters |
| INTERNAL CAPACITY | |
| Freezer | 59 Liters |
| Refrigerator | 135 Liters |
| PERFORMANCE | |
| Voltage/Frequency | 220/50 Volts/Hz |
| Power Consumption | 115 Watt |
| Current Consumption | 0.85 Ampere |
| Start Rating (Cooling) | 4 Star |
| Climate Class | Tropical |
| GENERAL FEATURES | |
| Defrosting – Freezer | Manual |
| Defrosting – Refrigerator | Manual |
| Temperature Control (Adjustable) | Mechanical |
| Crispo Tray | Yes |
| Humidity Controller | – |
| Interior Light | LED |
| Refrigerant | R-134a |
| Evaporator | D.Roll Bond |
| Child Lock with Key | Available |
| Shelves Type | Wire Type |
| Condenser (Ins.) | Natural Draft |
| DIMENSIONS | |
| Height | 1400 mm |
| Width | 490 mm |
| Depth | 430 mm |
| WEIGHT | |
| Net Weight | 41 kg |
| Gross Weight | 46 kg |
Additional information
| Brand | PEL |
|---|
Shipping & Delivery
